Apró fehér pöttyök jelentek meg a karján, akkor még nem is sejtette, hogy ekkora a baj

Neked is ismerős a leírás? Apró fehér pöttyök, kiömlések, pici piros dudorok a felkarodon mintha libabőrös lennél állandóan? Ez a más néven grízes bőrnek, csirke-vagy libabőrnek emlegetett állapot a keratosis pilaris (KP). A tinédzserek körében a leggyakoribb, de a felnőttek nagy százaléka is érintett.

Ritkább esetben a combon, fenéken vagy arcon is előfordulhat és bár lényegesebb egészségügyi problémát nem okoz, bárki szívesen megszabadulna tőle, hiszen nem túl esztétikus. Kialakulásának hátterében a keratin túltermelődése áll. Emiatt a nagyobb mennyiségű elhalt bőrhámsejt eltömíti a pórusokat, gyulladást okozva. Genetikai hajlamot is feltételeznek mögötte.

Természetes megoldások a tünet megszüntetésére

Ez az állapot folyamatos, rendszeres odafigyelést és némi energiabefektetést igényel. Bizonyos trükkök alkalmazása által akár végleg megszabadulhatsz a bosszantó pöttyöktől. A következőkben bemutatunk néhány egyszerű házi radírt és pakolást, amelyek nagy segítségedre lehetnek.



A radírozás alapvető a KP kezelésében, mivel segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, így megakadályozva azok túlzott felhalmozódását és a pórusok elzáródása következtében kialakuló gyulladást, dudorokat.

1. Alkalmazz heti 4 alkalommal mézes-cukros-kókuszolajas keveréket. 1 teáskanál méz, 1 evőkanál kókuszolaj és 2 evőkanál cukor kombinációjából. A cukor hámlaszt, a méz gyulladáscsökkentő és táplál, a kókuszolaj gyulladáscsökkentő, antibakteriális és puhít.

2. Hasonlóan jó megoldás, ha 3 evőkanál tengeri t vagy Himalája sót keversz össze 2 evőkanál extra szűz olívaolajjal. A só hámlaszt, az olaj pedig gyulladást csökkent és puhít. Alkalmazd heti 3 alkalommal.

3. Készíthetsz bőrradírt zabpehely és tej keverékéből is, amit alaposan eldörzsölve a bőrön szintén hámlasztó és egyben bőrtápláló hatást érhetsz el. Használd heti 2-3 alkalommal.

4. A legegyszerűbb, ha t (tengeri, Himalája) szódabikarbónával keversz össze 1:1 arányban. Adj a mixhez egy kevés vizet, hogy paszta állagot kaphass. Ezzel dörzsöld át az érintett területet.

Minden radír után javasolt alapos langyos vizes öblítést végezni, majd egy választott hidegen sajtolt olajjal (kókusz, mandula, argán) bekenni a kezelt felületet.

5. Áztass be egy darabb vattát almaecetbe és tötörld át vele az érintett bőrfelületet. Hagyd a folyadékot megszáradni rajta, majd langyos vízzel öblítsd le és kezeld kókuszolajjal.

6. Joghurtot használhatsz pakolás gyanánt is. Mivel tejsavat tartalmaz, ezért segít megszabadulni az elhalt hámsejtektől. Érdemes hetente több alkalommal is használni. Felkenve hagyd rajta legalább 15 percig, majd langyos vízzel öblítsd le.




7. A tejfölnek hasonló hatása van, hiszen az is tartalmaz tejsavat. Ha megspékeled cukorral is, akkor 2 az 1-ben bőrradírt és pakolást készíthetsz. A keverékkel radírozd át a bőrödet, majd hagyd rajta legalább 15 percig és mosd le langyos vízzel.

8. Nagyon hatékony gyulladáscsökkentő és nyugtató hatással rendelkezik a porrá tört aszpirin tabletta kevés vízzel elkeverve. A kapott pasztát vidd fel a bőrödre egyenletesen és hagyd rajta hatni legalább 10 percig. Hetente ismételd meg.



9. Étrend kiegészítőként alkalmazott E-vitamin kapszulát szintén fel tudsz használni ilyen célra. Lyukassz ki 2-3 kapszulást és tedd bele a fürdővizedbe. Ettő a bőröd a problémás részek mellett minden egyéb helyen is puha és sima lesz. Egy ilyen fürdőt radírozás után is bármikor alkalmazhatsz.